Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

171. rocznica Powstania Chochołowskiego


ReklamaTo już 171 lat od bohaterskiego wyczynu mieszkańców Chochołowa i okolic, którzy wystapili zbrojnie przeciw okupantowi, wojskom austriackim.

J

ak co roku uczono ich pamięć. Na uroczystości, które odbyły się w środę 22 lutego 2017 przybyło wiele osób, mieszkańców Chochołowa i okolic, władze Gminy Czarny Dunajec, przedstawiciele okolicznych samorządów, instytucji i stowarzyszeń. Wzięli udział w okolicznościowej, uroczystej mszy świętej i złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Powstańców Chochołowskich.

Uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej, która nosi imię Powstańców Chochołowskich, przedstawili przygotowany specjalnie na tę okazję program artystyczny. Wspominali w ten sposób swoich przodków, którzy postanowili walczyć o wolną Polskę.171 lat temu mieszkańcy Chochołowa i sąsiednich miejscowości stawili czynny opór austriackiemu zaborcy, organizując Powstanie Chochołowskie potocznie nazywane "Poruseństwem". Miało być częścią ogólnopolskiego powstania. Niestety, data jego wybuchu została przesunięta bez wiedzy górali, toteż powstanie bardzo szybko upadło. "Poruseństwo" w Chochołowie rozpoczęło się 21, a zakończyło się już 23 lutego 1846 r. Mieszkańcy Chochołowa wspierani przez sąsiadów z Cichego, Dzianisza i Witowa, w sumie ok. 500 osób, pod przywództwem miejscowego organisty Jana Kantego Andrusikiewicza i wikarego z Chochołowa ks. Józefa Leopolda Kmietowicza, poety Juliana Goslara, wikarego z Poronina ks. Michała Głowackiego i wikarego z Szaflar ks. Michała Janiczaka, wykazali się wielkim patriotyzmem walcząc z zaborcą w dobrej wierze - o niepodległość Polski. Mimo chęci i walecznej postawy, Powstańcy ulegli przeważającym siłom wroga, którego wsparli mieszkańcy Czarnego Dunajca. Przywódcy i uczestnicy ponieśli surowe kary. Wielu z nich znalazło się w więzieniach Spielbergu, Kufsteinu i Wiśniczu. Ksiądz Kmietowicz otrzymał wyrok śmierci, zamieniony później na wieloletnie więzienie. Andrusikiewicza i innych pojmano i skazano na kary ciężkiego więzienia. Wszystkich uwolniła rewolucja 1848 roku zwana "Wiosną Ludów".

Obchody zorganizowane zostały przez wójta gminy Czarny Dunajec, Radę Gminy Czarny Dunajec, Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu, Parafię w Chochołowie, Radę Sołecką w Chochołowie, Szkołę Podstawową w Chochołowie, Związek Podhalan w Chochołowie, OSP Chochołów oraz Muzeum Tatrzańskie.

Fot. Piotr Duraj


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.