Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

Adam Chramiec: razem twórzmy bezpieczną gminę Czarny Dunajec


Uratował wielu ludzi, ale widział też umierających, którym nie mógł już pomóc. - Zastanawiam się wtedy czysto technicznie, co można było zrobić lepiej, ale są też obrazy, które pozostają w pamięci do końca życia - mówi Adam Chramiec, ratownik medyczny pracujący na co dzień w bazie Zespołów Ratownictwa Medycznego na terenie Gminy Czarny Dunajec oraz kandydat do rady Gminy Czarny Dunajec.

 

 

Z Adamem Chramcem rozmawia Piotr Duraj.

Reklama


Kandyduje pan do Rady Gminy Czarny Dunajec jako nowa postać w samorządzie. Czy mógłby pan powiedzieć coś o sobie i przedstawić wyborcom propozycje programowe?

Dzień dobry Państwu. Nazywam się Adam Chramiec. Mam 35 lat. Razem z żoną wychowujemy córkę Ritę. Z zawodu jestem ratownikiem medycznym oraz byłym żołnierzem zawodowym. Służę także w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Chciałbym skupić się na kilku istotnych kwestiach takich jak :
- poprawa organizacji służby zdrowia w gminie oraz wdrożenie programu badań profilaktycznych obejmujących wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci i dorosłych,
- wspieranie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, stałe dbanie o bezpieczeństwo oraz wyszkolenie strażaków, a także doposażenie w specjalistyczny sprzęt,
- budowa żłobka na terenie gminy Czarny Dunajec,
- utworzenie biura terenowego Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa,
- kontynuowanie i rozwój programu dotacyjnego budowy przydomowych oczyszczalni ścieków,
- wsparcie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez budowę kolejnych odcinków chodników w sołectwach Ratułów, Czerwienne, Ciche oraz Stare Bystre,
- pełna współpraca z wójtem oraz Radą Gminy Czarny Dunajec na rzecz prężnego rozwoju gminy Czarny Dunajec

Co skłoniło pana do udziału w wyborach samorządowych?

Zdecydowałem się ubiegać o mandat radnego gminy Czarny Dunajec w zbliżających się wyborach samorządowych, ponieważ chciałbym wnieść nowe pomysły w rozwój całej gminy, a w szczególności sołectw Ratułów, Czerwienne, Ciche oraz Stare Bystre. Znam doskonale problemy i oczekiwania mieszkańców tych sołectw, a zdobyte doświadczenie w zawodowej służbie wojskowej oraz w zespołach ratownictwa medycznego pozwoli wypracować konkretne rozwiązania.

Mówi pan o poprawie służby zdrowia i wprowadzeniu badań profilaktycznych. W jaki sposób chce pan to zrealizować?

Jak wcześniej wspomniałem, od ponad 10 lat jestem pracownikiem służby zdrowia i doskonale poznałem problemy organizacyjne tych jednostek, a zarazem poznałem też funkcjonalne rozwiązania tych problemów, lecz na tę chwilę nie chciałbym jednak ich ujawniać.

Co do badań profilaktycznych od kilku lat jestem wolontariuszem fundacji Ronalda Mcdonald’a, a start badań w naszej gminie jest już zaplanowany na wiosnę 2019 r., w którym planujemy przebadać ok. 300 dzieci z terenu naszej gminy.

Jaki ma pan plan dotyczący jednostek OSP?

Od kilku lat ściśle współpracuję z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych w naszej gminie i nieodpłatnie dla wielu z nich organizowałem kursy szkolenia oraz ćwiczenia specjalistyczne.

Według mnie prawidłowe funkcjonowanie jednostek OSP oparte jest przede wszystkim na ludziach wyspecjalizowanych i wyszkolonych, a także na sprzęcie, który profesjonalnie i bezpiecznie pozwoli im prowadzić akcje ratunkowe.

W dniu 14 października 2018 podczas uroczystości przekazania nowego samochodu ratowniczo - gaśniczego dla OSP Ratułów Dolny na ręce prezesa i naczelnika przekazałem sprzęt techniczny, który ułatwi prowadzenie działań. W tym miejscu zapewniam Państwa, iż cały czas będę dążył do tego, aby inne jednostki otrzymywały potrzebny sprzęt i wyposażenie.

Panie Adamie, skąd pomysł na żłobek?

Godzenie pracy zawodowej kobiet z opieką nad dziećmi jest poważnym wyzwaniem nie tylko dla nich samych, ale także dla całych rodzin. W gminie Czarny Dunajec brakuje żłobka, który zapewniłby opiekę nad dziećmi do lat 3. Powstanie takiej palcówki jest zatem koniecznością i zarazem odpowiedzią na pilne potrzeby mieszkańców. Dlatego uważam, że jest to inwestycja priorytetowa i niezbędna, o którą będę zabiegał.

Panie Adamie, a co z pozostałymi postulatami?

Chciałbym zaznaczyć, że w naszej gminie wiele osób żyje z rolnictwa, a rozwój biurokracji zmusza ich do coraz częstszych wizyt w ARiMR w Nowym Targu. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie utworzenie biura terenowego Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa na terenie Gminy Czarny Dunajec .
Odnośnie do przydomowych oczyszczalni ścieków, jak pokazał program pilotażowy finansowania, potrzeby są bardzo duże. Wielu mieszkańców chce skorzystać z takiego programu i zainstalować oczyszczalnie w swoich domostwach, więc naturalne jest, że program ten musi być rozwijany i kontynuowany .

Jak wcześniej zaznaczyłem, jestem ratownikiem medycznym. Wielokrotnie brałem udział w akcjach ratunkowych, gdzie z powodu braku chodników i oświetlenia ludzie poruszający się poboczem odnosili poważne obrażenia, niejednokrotnie tracąc życie. Kwestia bezpieczeństwa w naszej gminie wiąże się z rozbudową chodników. Na pewno poprawi to bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników dróg.

Zbliżając się do końca rozmowy, co chciałby Pan przekazać wyborcom?

Dziękuję za rozmowę. Oczywiście chciałbym zaprosić wszystkich Państwa do urn wyborczych w dniu 21 października 2018 r. oraz o oddanie głosu na moją osobę (lista nr 20, pozycja nr 2, okręg numer 3 w skład, którego wchodzą sołectwa Ratułów, Czerwienne, Ciche oraz Stare Bystre). Wszystko w Państwa rękach. Obiecuję, że nie zawiodę. Pozdrawiam, Adam Chramiec.


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.