Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

„Baletki i kierpce” - niezwykły pokaz tańca w "Ziębówce" (zdjęcia)


W Restauracji „Ziębówka” w Witowie odbyło się niezwykłe spotkanie młodzieży góralskiej z kaszubską. Na scenie plenerowej wystąpiły baletnice z Teatru Tańca Sarasvati działającego przy Filharmonii Kaszubskiej – Wejherowskim Centrum Kultury i dziecięcy zespół regionalny „Śleboda” prowadzony przez oddział Związku Podhalan Podczerwone – Koniówka.

P

Goście z Kaszub zaprezentowali baletowe układy taneczne, a młodzi górale zaprezentowali program oparty na książce Adama Pacha pt. "W cornej izbie". Wybrane zostały fragmenty pokazujące jak w dawnych czasach taniec i śpiew przeplatał się z czynnościami dnia codziennego, natomiast wiersze podkreślały urok Podhala.

o występach, które wzbudziły wielki aplauz zgromadzonej publiczności, dzieci szybko się zintegrowały i wspólnie próbowały baletu i tańca góralskiego.

Reklama


Na zakończenie organizatorzy spotkania zaprosili wszystkich na ognisko z kiełbaskami.

- Serdecznie dziękujemy Zofii Michniak za pomysł i organizację tego spotkania w „Ziębówce”. Z przyjemnością obejrzeliśmy występ dziewczynek z Kaszub. Dziękuję także za obecność naszej kapeli – Dawidowi Motorowi-Grelokowi, Januszowi Ziębie i Jakubowi Iwanowi, a także instruktorowi Marcinowi Szymusiakowi za przygotowanie naszych podopiecznych – mówi Halina Strama, prezes oddziału Związku Podhalan Podczerwone – Koniówka.

- To była dla nas wielka przyjemność, spotkać się z kulturą góralską. Podziwiamy Wasze dzieci, za to, że chętnie kultywują kulturę swoich przodków. Spotkanie to było wspaniałym doświadczeniem, zarówno dla mnie, jak i moich podopiecznych – mówi Sangmo Borysiewicz, instruktorka Teatru Tańca Sarasvati z Wejherowa.

Teatr Tańca Sarasvati działa przy Filharmonii Kaszubskiej – Wejherowskim Centrum Kultury od 2013 r. Prowadzi go Sangmo Borysiewicz. Do zajęć wprowadziła nowatorski program, który łączy techniki contemporary dance, modern dance, classical dance, improwizacje taneczne i gimnastykę artystyczną oraz techniki baletu i tańca na szarfach. Do Teatru Tańca Sarasvati należą dziewczęta z Wejherowa, Gdańska, Barłomina, Luzina i Elbląga.

Zespół Regionalny „Śleboda” z Podczerwonego i Koniówki działa od samego początku działalności oddziału Podczerwone – Koniówka (koniec lat 90-tych ubiegłego wieku). Przez ok. 20 lat skupia dzieci i młodzież pobierającą naukę w Szkole Podstawowej w Podczerwonem, czyli młodych mieszkańców Podczerwonego i Koniówki. Kultywują tradycję swoich przodków. Uczą się tańca, śpiewu i gry na instrumentach regionalnych.

Fot. Piotr Duraj


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.