Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

Ćwiczenia strażackie „Asfalt 2017” w Czarnym Dunajcu


ReklamaNa terenie Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Drogowo – Mostowego, w Wytwórni Mas Bitumicznych i Materiałów Kamiennych w Czarnym Dunajcu Komenda Powiatowa PSP w Nowym Targu zorganizowała ćwiczenia zgrywające sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego z powiatu nowotarskiego, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „Nowy Targ 1” oraz Małopolskiej Brygady Odwodowej pod kryptonimem „ASFALT 2017”.

C

elem ćwiczeń, które odbyły się 4 kwietnia 2017 r. było:
- Doskonalenie zasad organizacji działań ratowniczo - gaśniczych na terenie obiektów przemysłowych podczas zdarzenia związanego z pożarem przy jednoczesnym zagrożeniu ze strony substancji palnych oraz skażenia wód płynących.
- Realizacja zadań w związku koniecznością likwidacji zagrożeń ze strony substancji o nieustalonym działaniu.
- Udzielanie pomocy przedmedycznej osobom, które zostały poszkodowane w wyniku zdarzenia.
- Organizacja kierowania działaniami ratowniczymi na poziomie interwencyjnym i taktycznym z wykorzystaniem sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego.

Scenariusz cwiczeń obejmował 3 zdarzenia, które wystapiły prawie równocześnie.

Na terenie zakładu w trakcie wykonywania manewru zawracania samochód ciężarowy chcąc uniknąć najechania na pracownika uderza w konstrukcję zadaszenia istniejącej stacji paliw. Pomimo manewru pracownik zostaje potrącony. W wyniku uderzenia następuje uszkodzenie samochodu w okolicach kabiny kierowcy oraz mechaniczne uszkodzenie zbiornika paliwa co skutkuje natychmiastowym jego wyciekiem. Dochodzi do powstania pożaru w obrębie przedniej części kabiny kierowcy. Kierowca po opuszczeniu samochodu podjął działania zmierzające do ewakuacji potrącanej osoby. Dwóch pracowników po zauważeniu całego zdarzenia podejmuje działania zmierzające do ugaszenia pożaru kabiny pojazdu. Próba ta nie przynosi efektu. W wyniku nagłego rozwoju pożaru wywołanego wyciekiem paliwa ze zbiornika ulegają oni ogólnym poparzeniom.

Podczas prowadzenia działań kierujący działaniami otrzymuje informację, że brakuje jednego z pracowników, który prowadził prace przy przeładunku piasku. Osoba poszkodowana zostaje odnaleziona w okolicach ładowarki. Jest ona częściowo przysypana piaskiem. Ratownicy przystępują do działań zmierzających do odkopania pracownika. Z uwagi na ukształtowanie pryzmy pisaku wykonują prowizoryczne zabezpieczenie wykopu przed jego zasypaniem.

Dodatkowo w trakcie prowadzenia nadzoru nad realizowanymi działaniami kierujący działaniami stwierdza powstanie wycieku nieznanej substancji ze zbiornika będącego w zasięgu pożaru. Uszkodzenie zbiornika nastąpiło w związku z uderzeniem przez wózka widłowy w trakcie jego ewakuacji. Wyciek jest niewielki, ale poziom zagrożenia jest nie znany ze względu na brak wiedzy na temat substancji.

W ćwiczeniach udział wzięły jednostki
- KP PSP Nowy Targ: 5 zastępów JRG Nowy Targ,
- OSP KSRG: OSP Podczerwone, OSP Stare Bystre, OSP Jabłonka
- Kompanii Gaśniczej „Zakopane” (Wojewódzki Odwód Operacyjny): OSP Ostrowsko, OSP Ratułów Górny, OSP Czarny Dunajec, OSP Szczawnica i OSP Krościenko
- Plutonu Ratowniczo – Gaśniczego „Nowy Targ” - wariant przemysłowy: zastęp z KP PSP Zakopane i KP PSP Myślenice
- Służby wspomagające KSRG: KP Policji Nowy Targ, Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu, Urząd Gminy w Jabłonce, Urząd Gminy w Nowym Targu, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Kierownictwo Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych S.A.

Fot. Piotr Duraj

 

 


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.