Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

„Perspektywicznie jest bardzo dobrze”. O reformie oświaty w Czarnym Dunajcu


ReklamaW Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czarnym Dunajcu odbyła się konferencja prasowa  z udziałem Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz władz samorządowych. Głównym tematem rozmów była wzbudzająca wiele kontrowersji reforma szkolnictwa.– Na przykładzie dwóch powiatów delegatury Nowego Targu: Powiatu Nowotarskiego i Powiatu Tatrzańskiego okazuje się, że będzie nam potrzeba dużo więcej nauczycieli – mówiła podczas spotkania Barbara Nowak,  Małopolski Kurator Oświaty. – Konkretnie rzecz biorąc, w powiecie nowotarskim już w przyszłym roku będzie trzeba otworzyć 36 oddziałów więcej, a w perspektywie kolejnych 3 lat pojawi się w sumie 170 etatów nauczycielskich więcej. Zatem nauczyciele mogą się czuć bezpiecznie, wręcz z perspektywą zatrudnienia kolejnych osób – dodała i podkreśliła – Perspektywicznie jest bardzo dobrze.

W powiecie tatrzańskim w przyszłym roku zostanie otwartych 14 oddziałów więcej. Docelowo w ciągu kolejnych 3 lat ma się pojawić ponad 41 nowych etatów dla nauczycieli.

Halina Cimer, Małopolski Wicekurator Oświaty podkreśliła z kolei, że dzisiaj najważniejszym zadaniem w zakresie wdrażania reformy edukacji jest organizacja wszystkich kwestii prawnych związanych z siecią szkół.– Obecnie samorządy pracują nad przygotowaniem uchwał intencyjnych związanych z ułożeniem pewnego porządku organizacyjnego szkół na terenie gminy, czy na terenie miasta. Następnie te projekty uchwał – już podjęte przez samorządy – przechodzą pod opinię Małopolskiego Kuratora Oświaty – poinformowała.

Po wydaniu stosownej opinii, uchwały trafią do samorządu, który zdecyduje o porządku oświatowym na terenie danej gminy.– Obecnie na terenie Delegatury Nowotarskiej możemy powiedzieć, że mamy sprawy poukładane na 99,9 procent. Dopinamy te wszystkie tematy. Odbyły się już konsultacje ze wszystkimi włodarzami gmin i miast na terenie powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Mamy dużo informacji na ten temat, jak ta sieć szkół w gminach i miastach będzie wyglądać – powiedziała Halina Cimer.

Gmina Czarny Dunajec jest jedną z pierwszych na terenie powiatu, która ma już podjętą uchwałę intencyjną. Jak podkreśla wicekurator oświaty, do 31 sierpnia 2017 roku procedura ta musi zostać zakończona.

Jeśli chodzi w wdrażanie nowej podstawy programowej, Halina Cymer zapewniła, że kuratorium bardzo ściśle współpracuje z placówkami doskonalenia zawodowego i ministerstwem. Tematem organizowanych z dyrektorami szkół spotkań będą przede wszystkim merytoryczne szczegóły dotyczące podstawy programowej i kwalifikacji nauczycieli.– Do końca roku szkolnego każdy nauczyciel będzie przeszkolony w zakresie swojego przedmiotu, szczegółowo w zakresie wiedzy merytorycznej dotyczącej wdrażania nowej podstawy programowej – zapowiedziała Halina Cimer.


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.