Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

X Rekolekcje Góralskie rozpoczęte (zdjęcia)


Uroczystą Mszą Święta rozpoczęły się X Rekolekcje Góralskie w Starem Bystrem. Nabożeństwo w miejscowej kaplicy odprawił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

T

egoroczne spotkanie organizowane przez oddział Związku Podhalan w Starem Bystrem odbywa się pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. W związku z tym homilia abp Jędraszewskiego miała patriotyczny charakter. Duchowny mówił, że najważniejsza jest miłość do bliźniego i Ojczyzny.

W mszy inaugurującej wzięło udział wielu członków oddziałów Związku Podhalan, poczty sztandarowe, parlamentarzyści m.in. poseł Anna Paluch i senator Jan Hamerski oraz mieszkańcy Starego Bystrego i okolic.

Reklama


- Świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - to dobry moment, by na chwilę przystanąć w biegu i spróbować odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dotyczących wiary i świadomości narodowej. Czym jest dla mnie Ojczyzna? Czym powinien być współczesny patriotyzm i jak powinien się on przejawiać? Co mogę uczynić, aby przynosić swojej ojczyźnie dumę? Jaka jest w tym wszystkim rola mojej duchowości? Mnie samego - jako osoby wychowanej w wierze chrześcijańskiej i kultywującej katolicką tradycję? - mówią organizatorzy.

Po Mszy Świętej delegaci poszczególnych oddziałów i zaproszeni goście udali się na uroczystą kolację, gdzie wysłuchali wykładu europosła Marka Jurka na temat „Niepodległa Polska w chrześcijańskiej Europie”. Na zakończenie pierwszego dnia odbył się koncert Hanki Rybki z zespołem.

Wszyscy obecni mieli możliwość skosztować kawałek torta, specjalnie przygotowanego na tę okazję, przedstawiającego Polskę.

Rekolekcje będą trwały do niedzieli. Przewidziano serię wykładów m.in. ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego, ks. dr hab. Leszka Łysienia, dr Stanisława Budy, ks. dr Wojciecha Węgrzyniaka, prof. Krzysztofa Wieczorka, bp Bronisława Dembowskiego, dr Bogumiła Szczupaka oraz dr Stanisława Bogaczewicza.

- Mamy nadzieję, że udział w tegorocznych rekolekcjach przyczyni się do wzmocnienia Państwa wiary i budowania poczucia tożsamości narodowej w oparciu o chrześcijańskie wartości. Wesprze rozwój duchowy i pomoże w zrozumieniu współczesnej definicji patriotyzmu – mówią organizatorzy.

Fot. Piotr Duraj


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.