Bądź z nami na bieżąco, dołącz do nas na

Zespół „Śleboda” z gościnnym występem w Wiedniu (zdjęcia i wideo)


ReklamaPiątek 22 czerwca to długo oczekiwany dzień dla wszystkich uczniów, ze względu na koniec roku szkolnego. Był to szczególny dzień także dla członków dziecięcego zespołu „Śleboda” ze względu na wyjazd zorganizowany przez oddział Związku Podhalan Podczerwone – Koniówka.

C

elem wyjazdu młodych mieszkańców Podczerwonego i Koniówki był występ podczas pikniku rodzinnego, który odbył się w sobotę 23 czerwca przy szkole polonijnej działającej przy ambasadzie Polski w Wiedniu.

Zanim do tego doszło, uczestnicy wycieczki odwiedzili stolicę Słowacji – Bratysławę, gdzie zaplanowano nocleg. Tam zwiedzano Stare Miasto, spacerowano malowniczymi uliczkami. Główną atrakcją dnia był Zamek Bratysławski i jego przepiękny ogród.

Po wizycie w Bratysławie, uczestnicy wycieczki udali się do stolicy Austrii. To był piękny dzień pełen atrakcji. W Wiedniu dzieci z zespołu regionalnego "Śleboda" wystąpiły podczas festynu w szkole polonijnej działającej przy Ambasadzie Polski w Wiedniu. Przedstawiły program oparty na książce Adama Pacha pt. "W cornej izbie". Wybrane zostały fragmenty pokazujące jak w dawnych czasach taniec i śpiew przeplatał się z czynnościami dnia codziennego, natomiast wiersze podkreślały urok Podhala. Występ wzbudził aplauz publiczności, Polaków z całego kraju mieszkających w Wiedniu. Wśród nich nie zabrakło naszych rodaków z Podhala.

Razem zespołem był Bogusław Zięba, który zorganizował ten występ. Mieszka on w Wiedniu, a pochodzi z Koniówki. Oprowadził dzieci po stolicy Austrii, pokazując wiele ciekawych miejsc m.in. szkołę Theresianum, w której pracuje, centrum Wiednia, pałac Schönbrunn, pałac prezydencki, i austriacki belweder. Na koniec wszyscy udali się na wzgórze Kahlenberg, gdzie podziwiano panoramę Wiednia i polski kościół. Ksiądz proboszcz opowiedział historię tej świątyni. Przedstawił też fakty dotyczące bitwy pod Wiedniem. Na koniec dzieci mogły podziwiać kilkunastominutowy pokaz sztucznych ogni. Po tych wszystkich atrakcjach zmęczeni, ale szczęśliwi wszyscy wyruszyli w trasę powrotną do Koniówki i Podczerwonego.

- Wyjazd ten był nagrodą dla dzieci należących do naszego zespołu „Śleboda”. Za to, że uczą się tańczyć, śpiewać, grać na instrumentach regionalnych i występują na różnego rodzaju uroczystościach i przeglądach, reprezentują obie miejscowości i kultywują tradycje swoich przodków – mówi Halina Strama, prezes oddziału Związku Podhalan Podczerwone – Koniówka.

- Występ nie odbył się, gdyby nie pomoc ludzi dobrej woli. Dziękujemy za wsparcie finansowe wójtowi gminy Czarny Dunajec Józefowi Babiczowi, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec Annie Trebuni – Wyrostek, prezesowi Banku Spółdzielczego w Czarnym Dunajcu Kazimierzowi Jarończykowi, członkom zarządów Podczerwonego i Koniówki Wspólnoty Leśnej Uprawnionych 8 Wsi, a także Marii Ziębie z Koniówki - Restauracja „Ziębówka” w Witowie (wlot do Doliny Chochołowskiej) za ufundowanie napojów oraz Annie Obrochcie z Koniówki - Bar „U Hani” w Witowie (Siwa Polana) za przygotowanie posiłków oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację wyjazdu, przede wszystkim Bogusławowi Ziębie za pomysł, za organizację występu i wspaniałą wycieczkę po Wiedniu – mówi Halina Strama.

- Dziękuję także instruktorom Karolinie Piszczek i Marcinowi Szymusiakowi za przygotowanie występu oraz kapeli, w skład której weszli Dawid Motor-Grelok, Daniel Ciężczak, Szymon Wyrostek i Łukasz Michniak za muzykę podczas występu – mówi.

Dziecięcy zespół regionalny „Śleboda” działa przy oddziale Związku Podhalan Podczerwone – Koniówka, którego głównym celem jest krzewienie kultury góralskiej wśród dzieci i młodzieży z obu miejscowości.

Do zespołu należą dzieci z Podczerwonego i Koniówki. Na zajęciach uczą się tańca, śpiewu i gry na instrumentach regionalnych. Biorą czynny udział w różnego rodzaju występach, konkursach pieśni, tańca i wierszy, godnie reprezentując Podczerwone i Koniówkę.
Zespół prowadzą instruktorzy Karolina Piszczek i Marcin Szymusiak. Naukę gry na instrumentach regionalnych pobierają od Dawida Motora – Greloka.

Przed nami kolejne występy zespołu „Śleboda”. 15 lipca dzieci wystąpią na Festynie Rodzinnym w Pieniążkowicach, a 19 sierpnia podczas IV Góralskich Śpasów w Podczerwonem.

Po wakacjach zajęcia będą wznowione. Wrzesień to miesiąc, w którym pozostałe dzieci z Podczerwonego i Koniówki będą mogły zapisać się do zespołu na rok szkolny 2018/2019.

Fot. Piotr Duraj


Komentarze

Skomentuj artykuł jako pierwszy


Zaloguj sięRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Javascript jest wyłączonyProszę włączyć obługę JavaScrip, aby móc w pełni korzystać z serwisu.